Sauna to magiczne miejsce. Panująca w niej wysoka temperatura i określona wilgotność powietrza sprawiają, że zaczynasz się intensywnie pocić, a Twoje ciało się oczyszcza. Dochodzi bowiem do zwiększania produkcji krwinek białych i czerwonych, przyspieszenia metabolizmu, rozluźnienia napiętych mięśni, usunięcia toksyn i ogólnego odprężenia. Jednak wizyta w saunie rządzi się swoimi prawami. Warto więc odpowiednio się do niej przygotować, a także zadbać o ciało tuż po skończonym seansie. Jak do tego podejść? Zobacz!
Spis Treści
Przygotowanie do wizyty w saunie
Najważniejsze, by zadbać o odpowiednią hydratację, czyli nawodnienie organizmu. Tylko wówczas zabiegu saunowe mają sens. Jeśli planujesz wizytę w saunie dzisiaj, od samego rana być odpowiednią ilość wody. Unikniesz odwodnienia, nasycisz organizm minerałami, których część stracisz z potem i nie dopuścisz do przegrzania.
Przed wejściem do sauny należy zadbać też o dokładne oczyszczenie ciała z resztek kosmetyków, zanieczyszczeń, toksyn i bakterii, które nosisz na skórze w ciągu dnia. Weź prysznic w letniej wodzie i nie nakładaj na skórę żadnych kosmetyków oprócz antyperspiratu, który ochroni Cię przed nieprzyjemnym zapachem. Jaki antypersirant będzie skuteczny? Na pewno taki, który będzie blokował nieprzyjemny zapach potu i zapewni suchość pod pachami. Możesz użyć też dezodorantu, ale one zwykle maskują tylko zapachy, a nie niszczą bakterii odpowiedzialnych za przykry zapach.
W dniu saunowania unikaj ciężkich posiłków. Szczególnie niepolecane są wszystkie potrawy wzdymające, które spowodują dyskomfort, wzdęcia i gazy. Zadbaj też, by w posiłkach nie znalazły się potrawy, które zmienią zapach potu na ostry i nieprzyjemny, np. cebula, czosnek, papryka ostra czy curry. Zamiast tego wybierz lekki posiłek na bazie białka, który Cię nasyci na długo.
Zadbaj o siebie podczas seansu
Zakryj głowę cienkim ręcznikiem lub specjalną czapką, aby chronić włosy przed zbyt intensywnym działaniem wysokiej temperatury. Dlaczego? Przegrzane kosmyki będą się puszyć, elektryzować, a skóra głowy mocno pocić, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do powstawania drożdżycy czy łupieżu.
Skorzystaj z etapu oczyszczania w saunie, aby otworzyć pory skóry. Możesz użyć delikatnego peelingu ciała, jeśli sauny to zezwalają lub specjalnych soli, które zwykle są dostępne na miejscu. Pamiętaj też o polewaniu skóry wodą, by schodzić ją i oczyścić po kolejnych zabiegach.
Dobrym pomysłem jest również dodanie kilku kropel olejków eterycznych do kamienia saunowego. Pomoże to wprowadzić element aromaterapii i poprawić doświadczenie. Upewnij się jednak, że sauna, do której się wybierasz, zezwala na to.
Pielęgnacja skóry po saunie
Po opuszczeniu sauny natychmiast się nawodnij, pijąc odpowiednią ilość wody. To pomoże zrównoważyć utratę płynów. Najlepsza będzie woda wysoko mineralizowana w temperaturze pokojowej. Nie zaleca się picia kawy, czarnej herbaty czy napojów słodzonych.
Niezwłocznie weź prysznic. Użyj łagodnego żelu do mycia lub mydła, aby delikatnie oczyścić skórę z potu i zanieczyszczeń. Pamiętaj jednak, że Twoje ciało jest rozgrzane i użyj wody o odpowiedniej temperaturze, by nie wprawić je w szok termiczny. Teraz kolej na nawilżanie. Nałóż nawilżający balsam lub mleczko na skórę jeszcze ciepłą po saunie. To pomoże w utrzymaniu elastyczności skóry. Podobnie zadbaj o włosy. Umyj je, nałóż odżywkę silnie nawilżającą, by zminimalizować ich wysuszenie.
Po saunie unikaj bezpośredniego działania słońca na skórę przez pewien czas, aby uniknąć dodatkowego obciążenia. Jeśli wychodzisz na słońce po saunie, zastosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym. Najlepiej jednak z zabiegów korzystać w okresie jesienno-zimowym, gdy ciało naturalnie potrzebuje się rozgrzać.